Facebook Reklamları

FACEBOOK REKLAMLARI

Facebook Türkiyede ve dünyada, insanların internet üzerinde en çok zaman geçirdikleri sosyal platformdur. Yalnızca genç nüfusa hitap etmeyen Facebook, internete ve teknolojiye ilgi duyan kariyer sahibi insanların da ilgi alanına giriyor. Sosyal ağ üzerinden yayılan reklamınız bu şekilde dilden dile daha kolay ulaşabilir. Bu sayede reklamınız bir kez gösterildikten sonra birden fazla potansiyel müşteriye ulaşmanız mümkündür. Bu, sosyal medyada yapılan reklamların en büyük artısıdır.

Hedef kitlenize ulaşan en kolay yollarından biri de Facebook’tur. Reklamlarınızı ülkeye, şehre, cinsiyete, yaşa, anahtar sözcüğü, medeni durumuna, eğitim durumuna, iş ünvanına göre hedefleyerek istediğiniz kitleye kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yolla bütçenizi de ürününüzle en çok ilgilenen kitle için değerlendirmiş olursunuz.

/img/page/facebook_seo.png
/img/page/facebook_seo.png

Video

Video özelliği ile ürününüzün özelliklerini tam olarak sergileyebilir, insanların dikkatini kolayca çekebilirsiniz.

Görsel

İnsanları yönlendirmek istediğiniz internet siteleri ve uygulamalar için yüksek kaliteli görseller kullanılabilir.

Slayt gösterisi

Video reklamları olarak yayınlayacağınız hikayenizi Reklam Yöneticisi’nde slayt gösterileri olarak oluşturabilirsiniz. Hikayeniz bu şekilde hareket, ses ve metin bileşenleri ile daha da etkileyici hale gelir.

Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamları

Ürün ya da hizmetinizle ilgilenen insanların bilgilerini hızlıca toplayacağınız kanallardan biri de Facebook ve Instagram’daki potansiyel müşteri reklamlarıdır. Bu reklamlar görsel, video veya döngü kullanılarak sunulur ve bireyler etkileşime geçtiğinde bunları potansiyel müşteri formu takip eder.

/img/page/facebook_seo.png
/img/page/facebook_seo.png

Teklifler

Facebook’ta paylaşabileceğiniz indirimler teklifler başlığında toplanır. Teklif reklamı görsel, video veya döngü olarak tasarlanabilir.

Gönderi Etkileşimi

Sayfa gönderilerinizi daha fazla beğenme, yorum, paylaşım ve fotoğraf görüntülemesi elde etmek üzere ön plana çıkarabilirsiniz.

Etkinlik Yanıtları

Etkinliğinizin bilinirlik kapasitesini artırmak ve ürününüz hakkında daha fazla yanıt almak için etkinlik yanıtı reklamlarını kullanabilir, reklamlarınızı görsel veya video olarak tasarlayabilirsiniz.

Sayfa Beğenmeleri

Reklamların kullanıcılar tarafından beğenilmeleri için sayfa beğenmelerini kullanabilirsiniz.

Facebook üzerinde reklam verirken, reklamlarınızı görmesini istediğiniz kişileri, reklam hedef kitlenize göre özelleştirerek seçebilirsiniz. Örnek olarak; talep ederseniz sadece 18-22 yaş arası gençlerin görmesini istediğiniz bir reklam kampanyası düzenleyebilirsiniz.

İnka Tescil, Facebook reklamları konusunda profesyonel anlamda hizmet veren sektörün önde gelen firmadan biridir. Facebook, Google, ADNet, MSN ve bir çok arama motorlarında reklamcilik sağlayan bir çok firmanın internet danışmanlığını yapan firmamız, sizlerinde bu konudaki reklam ihtiyaçlarına yön vermekten memnuniyet duyar.

/img/page/facebook_seo.png
/img/page/facebook_seo.png

Sayfa Analiz

Facebook reklamlarına başlamadan önce müşterinin web sitesi ve sayfa analizinin yapılması gerekmektedir. Yapılan anlizler ve müşterinin beklentileri doğrultusunda çıkılacak reklam modelleri belirlenmektedir. Belirlenen Facebook reklam modellerinde kullanmak için tarafımızdan görsel, metin ve video oluşturulmakta veya müşteriden talep edilmektedir. Oluşturulan Facebook reklam modelleri, onaylandıktan sonra reklamlar yayına alınmaktadır.

/img/page/facebook_seo.png

Hesap Opt.

Reklam sürecinin ilk aşamasında müşteriden alınan bilgiler doğrultusunda konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi birçok kriterde hedeflemeler yapılmaktadır.Reklamlarından daha iyi performans alabilmek için 3 -5 - 7 gün aralıklarla optimizasyon yapılması gerekmektedir. Optimizasyon sürecinde devam eden reklamlardan alınan performansa göre detaylı optimizasyon çalışması yapılmaktadır. Doğru kitlenin,yaş aralığının ,cinsiyetin ve bölgenin belirlenmesi ile doğru hedef kitleye erişmek amaçlanmaktadır. Maliyeti yükselten reklam modellerinin kapatılması veya yeni reklam modellerinin açılmasıyla süreç devam etmektedir.

/img/page/facebook_seo.png

Raporlama

Yapılan Facebook reklam çalışmasının müşterini beklentisi ( Form, Gösterim, Beğeni, Site Ziyareti... )doğrultusunda haftalık veya aylık detaylı rapor gönderilmektedir. Hazırlanan rapor verileri tamamen Facebook panelinin verdiği veriler doğrultusunda hazırlanmaktadır.

İlgili Haberler

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, arama motorlarında yazdığınız yazının üst sıralarda yer alması ve sitenize trafik çekmek amacıyla yazı yazarken uyguladığınız kurallar dizisidir. Bu kurallara ne kadar çok uyarsanız, Google içeriğinizi sevecek ve size üst sıralarda yer verecektir. Aynı zamanda arama motoru optimizasyonu aşamasında içerikleri kullanıcı için yazıp Google için optimize etmek gerekir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Anahtar Kelime Analizi

Öncelikle içeriğimizde hangi kelimelere yer vereceğimize, kullanıcıların içeriğimizle ilgili hangi anahtar kelimeleri arattıklarını incelememiz gerekmektedir. Anahtar kelime araştırmasında ana anahtar kelime, yardımcı anahtar kelimeler araştırması yapılması gerekir. Bu araştırmalar için kullanabileceğimiz birçok araç bulunuyor.

Google Keyword Planner üzerinden bir örnek verelim;

Kullanılabilecek Araçlar:

 • https://neilpatel.com/ubersuggest/ (ücretsiz)
 • https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/ (ücretsiz)
 • https://ahrefs.com/keywords-explorer (ücretli)
 • Google arama sonuçları (ücretsiz)
Google
SEO’mu SEM’mi Sizce Hangisi Daha Faydalı?

SEO’mu SEM’mi Sizce Hangisi Daha Faydalı?

SEO, Search Engine Optimization kelimesinden gelmektedir. Yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO çalışması ile web sitelerin arama motorlarında ilk sayfaya çıkması sağlanmaktadır. Doğru optimizasyon ile siteniz Google ve diğer arama motorlarında değerlenir.

SEM, Search Engine Marketing kelimesinden gelmektedir. Yani arama motoru pazarlaması anlamına gelir. Google arama motorunun en önemli pazalama aracı Adwords’dür. SEM ile arama motorlarında ücretli reklam vererek sitenizi üst sıralarda çıkmasını sağlıyorsunuz.

1- HIZ: SEM’in en büyük reklam ayağı olan Adwords, Yandex Direct gibi reklam platformları SEO çalışmasına göre daha hızlıdır. Çünkü reklamları Google veya Yandex sıralamalarında belli alanlara ücret karşılığı verildiğinden 1 gün içerisinden ilk sayfada çıkıp dönüşüm almaya başlıyorsunuz. SEM reklamlarına istediğiniz zaman istediğiniz gibi müdahale edebilir, durdurabilir ve yeni reklam grupları oluşturabilirsiniz. Ancak, SEO uzun çalışmalar sonucunda etkili olmaya başladığından verim almanız biraz gecikecektir.

2- KALICILIK: SEM reklamları bütçeniz ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Her kelimenin bir maliyeti olduğundan yeterli bütçenizin olmaması, olumlu verim almanızı engeller ve ilk sayfa altı veya 2. sayfa reklamlarında gözükmenize neden olabilir. Bu nedenle bütçeniz bitmesi durumunda reklamlarınız otomatik duracaktır. SEM reklamları hiç bir zaman kalıcı değildir. SEO çalışması ise uzman kişiler tarafından doğru ve sürekli yapılması durumunda arama motorlarında kalıcı olmayı garantilemiş olursunuz. Bu kalıcılık sadece SEO çalışmasına bağlı değildir. Çalışma esnasında ve devamında, sitenin sorunsuz bir şekilde yayında olması gerekmektedir. Arama motorları yeni bir algoritma güncellemesi yapmadığı ve düzenli çalışma yapılması durumundan konumunuzu uzun süre kaybetmezsiniz.

3- MALİYET: SEM’de anahtar kelimelerin rekabetine ve maliyetine göre bütçe süreli değişmektedir. Bu nedenle sürekli maliyet artmaktadır. SEO çalışması önceden belirlendiğinden çalışma ücreti bellidir. Fiyatta değişiklik olmaz. SEO çalışmasının maliyeti her zaman daha ekonomiktir. Bu fiyat farkı 1 yıllık çalışma kapsamına göre hesaplanmaktadır.

4- İLK SAYFA TIKLAMA ORANLARI: Arama motoru kullanıcılarının yıllardır gelen bir özelliği olan, reklamlara tıklamama eğilimi vardır. Kullanıcılara reklam ticari amaç güttüğünden, istediğini bulamama düşüncesiyle çoğunlukla tıklamıyorlar. Bu durum da kullanıcıların çoğunlukla organik aramaların tıkladığını göstermektedir. Kullanıcılar arama motorlarının daha doğru sonuçları gösterdiklerine inandıklarından organik aramalar, reklamlara göre daha çok tıklanır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; SEO %80, SEM %20 oranında tıklanmaktadır.

5- İÇERİK KALİTESİ: SEM’in amacı müşteri odaklı ve ticari amaçlı olduğundan içerik olarak kullanıcıyı bilgilendirme amacında kalitesi düşüktür. SEO’da ise ama kullanıcıya doğru ve kaliteli bilgiye ulaştırmak olduğundan, içerik kalitelidir. Örnek olarak okuduğunuz bu makale gibi…

6- İLK SAYFA GARANTİSİ: Google reklam politikasına göre reklam alanında ilk sayfa garantisi yoktur. Çünkü doğru hedefleme, doğru çalışma ve en yüksek bütçeye veren reklamveren en üste çıkar. Bu nedenle küçük bütçeler ile uzun süre ilk sayfada olma ihtimaliniz çok azdır. SEO’da doğru ve sürekli yapılan çalışma ile siteniz ilk sayfaya çıkabilir ve uzun süre kalıcı olabilir.

7- BİLİNİRLİK: SEM reklamları ücrete bağlı olduğundan sürekli ilk sayfada olmanızı kısıtlamaktadır. Buda her kullanıcıya gözükmeyeceksiniz anlamına gelmektedir. Ancak SEO çalışması ile sıralamınız geliştikçe, marka bilinirliğiniz de artacaktır. Örnek vermek gerekirse; Adwords reklamı ile 1. sırada geçici olarak yer alan firma mı? Yoksa organik aramada 1. sırada çıkan firma mı?

Not: SEM reklamları ile daha kısa sürede ve satış odaklı kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Ancak harcayacağınız ücret SEO çalışmasına göre çok yüksek olacaktır. Şöyle bir gerçekte var, doğru bir SEO çalışması ile SEM reklamlarının bütçesini düşürebilirsiniz.

Google
Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

İşletmenizin, haritalarda yer alması için firmanızı Google haritalarına kayıt olmasınız. Google haritalarına kayıt işlemi için Google My Business paneline, Gmail bilgileriniz ile giriş yapmanız yeterli. Daha sonra Google My Business yardımıyla, işletme bilgilerini ve haritanızı, Google kelime aramaları ile harita aramalarında müşterileriniz görebilecek. Aşağıda Google hatıra kaydının masaüstü ve mobil cihazlarda kayıt işleminin nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

Masaüstü Cihazlarda Google Harita Kaydı

 1. Gmail hesabınızla, Google My Business‘a girin.
 2. Açılan sayfada, firmanız ile ilgili tüm alanları doldurun.
 3. Bu işletmeyi Google’da yönetmek için bu bilgileri doğrulayın, alanında kullanım şartlarının onaylayıp “DEVAM” butonunu tıklayın.
 4. Verdiğiniz adres bilgilerine, doğrulama şifresi gelmesini bekleyeceksiniz.

Doğrulama şifreniz, ortalama 2 hafta gibi bir sürede gelecek. Şifrenin geçerlilik süresi 1 aydır. Bir ay içerisinde şifre gelmez ise, yeniden doğrulama şifresi isteyebilirsiniz veya Google yetkilileriyle, iletişime geçip doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

Not: Firmanız başka biri tarafından doğrulanmış veya işletmenizi menüde listelenmiş olarak görmüyorsanız Hayır, “bunlar benim işletmelerim değil veya işletmeyi doğru olarak girdim” seçeneğini tıklayın. Sonrasında, işletmenize ilişkin bazı ayrıntıları girmeniz istenir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak, eksiksiz bir açık adres ve telefon numarası girdiğinizden emin olun. “GÖNDER” seçeneğini tıklayın.

Mobil Cihazlarda Google Harita Kaydı

 1. Google My Business uygulamasını açın.
 2. Firmanızı eklemek ve yönetmek istediğiniz Google hesabına giriş yapın.
 3. Menü alanından “yeni bir işletme sayfası oluştur” menüsünü tıklıyoruz.
 4. Açılan panelde firma bilgilerini dolduruyoruz.
 5. Bu işletmeyi Google’da yönetmek için bu bilgileri doğrulayın, alanında kullanım şartlarının onaylayıp “DEVAM” butonunu tıklıyoruz.
 6. Verdiğiniz adres bilgilerine doğrulama şifresi gelmesini bekleyeceksiniz.
Google
Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Yayında olan tüm web sitelerinin amacı, site içeriği ne olursa olsun, daha geniş kitlelere, daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşmaktır. Daha fazla ziyaretçi sayısı e-ticaret siteleri için daha fazla satış anlamına gelirken, video siteleri için daha fazla reklam geliri demektir. Ancak, daha geniş kitlelere ulaşmak kurumsal siteler için çok daha önemlidir. Çünkü, marka bilinirliğini artırmak bir firmanın en önemli unsurlarındandır. Bu durum kurumsal seo danışmanlığı için çok daha önemli hale getirmektedir.

Kurumsal Seo çalışmaları, standart Seo çalışmalarından çok daha farklıdır ve daha zorlu bir süreçtir. Çünkü, kurumsal sitelere Seo yaparken ilgili web sayfasını Google’da ya da diğer arama motorlarında ilk sayfaya çıkarmak yeterli değildir. Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarından, içeriklerin düzenlenmesine kadar bir çok işlemin Seo uzmanları kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Kurumsal Seo yaparken dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Bunlardan ilki kurumsal sitelerde çok fazla içerik bulunmayacağı ve dolayısıyla index sayısı az olacağı için site içi optimizasyonun kusursuz olmasıdır. Site içi optimizasyonu kusursuz olan kurumsal web siteleri, artık tanıtım yapılmasına hazır bir şekilde yayın hayatına devam eder. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise, site dışı Seo çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Backlink çalışmaları, rakip analizlerinin ardından yoğun bir şekilde yapılırken özellikle sosyal medya alanında kaliteli ve web sitesini besleyecek paylaşımlar yapılmalıdır.

Seo uzmanları, kurumsal web sitelerine karşı sadece Seo danışmanlığı hizmeti vermezler. Çünkü, bu kurumsal bir web sitesi için yeterli olmayacaktır. Seo uzmanı aynı zamanda markanın online itibar yönetimini de yapmaktadır. Özetle kurumsal sitelere Seo çalışmaları yapılırken; Kurumsal bir web sitesinin dijital medya danışmanlığını da yapmaktadır.

Google
SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

SEO dijital pazarlamanın en kalıcı, maliyeti en düşük ve en zor aşamalarından biridir. Kalıcıdır çünkü, reklam bütçesi ayırmadığınız zamanlarda dahi arama motorlarında sıralamalarda yer alacağınız için kullanıcılar sitenizi ziyaret etmeye devam eder.

Maliyeti (diğer kanallara kıyasla) düşüktür ve çok büyük bütçe gerektiren reklam maliyetlerine karşı seo çalışmalarına ayrılması gereken bütçe daha azdır. Ancak tüm bunların yanında, sürekli site içi güncellemelerin ve rakip analizlerinin yapılması gerektiği için dijital pazarlamanın en zor aşamasıdır. Seo için ne kadar bütçe ayrılması gerektiği ise, bir çok etkene bağlıdır.

Bunları sıralamak gerekirse;

 1. Rakipler: Hangi alanda olursa olsun, rakiplerinizi geçmek için onlardan çok daha fazla ve doğru çalışma yapmanız gerekir. Rakiplerin yazılım, site içi ve site dışındaki  çalışmalarına yönelik analiz yapılması belli bir maliyet oluşturacaktır.
 2. Kelime aranma hacmi ve zorluğu: Tatil kelimesi ile Dünyanın en uzun boylu insanı cümlesinin ne aranma hacmi, ne de zorluk seviyesi aynı değildir. Bu nedenle kelimenin aylık aranma hacmi, rakiplerin kelimelerde üst sıralarda yer alabilmek için her türlü çalışma analizleri sonucu,  kelime zorluğu ortaya çıkar.
 3. SEO uzmanının bilgisi: Her seo uzmanının kendine özgü stratejileri mevcuttur. Orta zorluktaki bir kelime de bir seo uzmanı, 6 ayda istenilen sıralamaları alabilirken; bir diğer seo uzmanı ise, 12 ayda istenilen sıralamada yer alabilir. Seo uzmanı ya da seo firması seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta size 1. sıra garantisi vermemesidir. Unutmayın ki kimse Google’da ya da diğer arama motorlarında 1. sırada çıkacağınızı garanti edemez.
Google
SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Seo çalışmalarında analiz yapmak, Seo’nun temel taşlarından bir tanesidir. Seo analizleri; sitenin analiz edilmesi, rakiplerin analiz edilmesi ve kelimelerin analiz edilmesi olarak başlıca 5’e ayrılır. SEO Analizi, internet sitesinin arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmek için neler yapılabileceğinin kapsamlı olarak planlandığı çalışmalardır.

Sitenin Analiz Edilmesi

Seo çalışmaları web sitesinin tasarım ve yazılım kısmının düzenlenmesi ile başlar. Tasarım açısından sitenin kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması, responsive (tüm ekran boyutlarına ve mobil cihazlara uyumlu bir şekilde çalışması) yapıya uygun kodlanması, site tasarımında uygun renklerin kullanılması (ekonomi ve finans sitelerinde genellikle mavi ve tonlarının kullanılması gibi) işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Yazılım kısmı ise genellikle arama motorlarının botları ile alakalıdır. Arama motorları sitenin ara yüzü ile değil, kaynağındaki kod yapısı ile ilgilenmektedir. Bu nedenle, yazılım kısmının arama motorlarına uygun bir yapıya sahip olması gerekiyor. Başlık etiketlerinin doğru kullanılması, opengraph ve schema uyumlu olması, site içerisinde dolaşımı artıracak ve ziyaretçinin sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

Rakiplerin Analiz Edilmesi

Seo çalışmalarının en önemli aşamalarından bir tanesi rakip analizleridir. Rakiplerin iyi tanınması, sıralamalarda rakiplerin önüne geçmek için çok büyük fırsatlar sağlayacaktır. Rakip analizleri, rakip sitenin, site içerisinde yaptığı işlemlerin analiz edilmesi ve backlink analizinin yapılması ile meydana gelmektedir.

Rakip Site İçi Analiz

Rakiplerin, kendi sitelerinde neler yaptığını gözlemlemekten geçer. Rakip site analizi, başlık etiketlerinin (heading tags) nasıl kullanıldığı, ziyaretçilerin sitede geçirdiği zamanı artırmaya yönelik yaptığı çalışmaları, içeriklerin özgünlük derecesi, içeriklerde verdiği bilgilerin artıları ve eksileri gibi bir çok faktöre bağlı olarak yapılmaktadır. Site içi Seo çalışmaları yapılırken rakiplerin tüm pozitif yönlerini, Seo yapılacak siteye uygulamanın yanı sıra, negatif yönlerini de pozitife çevirerek uygulamak gerekiyor.

Rakip Site Dışı Analiz

Rakiplerin, site dışında yaptıkları çalışmaların tamamının analiz edilmesi. Backlinklerinin incelenmesi, sosyal medya paylaşımları gibi bir çok kriterle site dışı Seo analizi tamamlar. Backlink analizlerini, bazı araçları kullanmadan yapmak mümkün değil. Ahrefs, semrush gibi bir çok servis bu konuda kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

Kelimelerin Analiz Edilmesi

Kelime analizi yaparken izlenecek en doğru yol, kelimelerin aranma hacimlerinin ve zorluk derecelerinin analiz edilmesi. Kelimelerin aranma hacimlerini Google’ın kendi servisleri olan Adwords ve Google Trends aracılığı ile yapmak en doğru sonuçları verecektir. Bunun dışında yine ahrefs gibi araçlardan da kelimelerin aranma hacimlerini öğrenmek mümkündür. Aranan hacimlerinin ve zorluk derecelerinin analiz edilmesi sonucunda; çalışma yapılacak kelimeler belirlenir ve bu doğrultuda Seo çalışmalarına başlanır.

SEO Analizi Araçları

Kelime Analiz Araçları

 • Ahrefs
 • Google Trends
 • Keywords Planner (Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?)
 • Search Console

Backlink Analizi Araçları

 • Ahrefs
 • Semrush
 • Majestic
 • Cognitiveseo

Site Hızı Analiz Araçları

 • Google PageSpeed
 • Pingdom
 • Google Mobil Speed Test
 • GTMetrix

Site İçi Analiz Araçları

 • Google Analytics
 • SEOquake
 • SimilarWeb
 • ScreamingFrog SEO Spider

 

Google
Search Console, Tüm Etki Alanlarını Tek Bir Hesapta Topladı

Search Console, Tüm Etki Alanlarını Tek Bir Hesapta Topladı

Yeni yazımızda değişen search console aracının yeni bir özelliğinden bahsedeceğiz.

Bu yeni özellik tüm etki alanlarının bir arada olmasını sağlıyor.

Tüm etki alanları ne demek? Etki alanları, bir web sitesinin http, https, www, www olmayan ve m-nokta sürümlerini ifade eder.

İşte etki alanı özellikleri ve topladıkları bazı örnekler:

Önceden site sahipleri olarak her birini ayrı ayrı doğrulatmak zorundaydık. Buradaki en büyük sorun, veri okuma ve verileri analiz etmekti.

Etki alanı özellikleri, tüm protokoller, alt alanlar ve yollar dahil olmak üzere etki alanı adı altındaki tüm URL’ler için verileri gösterir. Verileri manuel olarak birleştirme gereksinimini azaltarak, web sitenizi Arama Konsolu üzerinden tam olarak görüntülemenizi sağlar.

Ayrıca https (ssl) geçiş yaptıysanız, sitenizi tekrar doğrulama yapmadan verileri görmenize de imkanı sağlar.

Google https://support.google.com/webmasters/answer/9073702?hl=en sayfasında mülk setleri desteğinin Mart 2019’da sona ereceğini açıkladı. Yani mart ayından sonra eklemelerin aşağıdaki şekilde yapılması zorunlu olacak.

Zaten doğrulanmış bir hesabınız var ise bir şey yapmanıza gerek yoktur. Search Console’u, önümüzdeki birkaç hafta içinde otomatik olarak tek hesapta toplayacaktır.

Search Console Etki Alanı Mülkiyeti Nasıl Eklenir?

Eğer kayıtlı bir search console hesabınızda yoksa şu adımları izleyin;

 • Search Console açın: https://search.google.com/u/4/search-console
 • Sol tarafta bulunan menüden > Mülk Ekle’ ye tıklayın.
 • Karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir pencere çıkacaktır.
 • Domain adınızı yazınız ve Devam’a tıklayınız.
 • Mülkü Doğrulanıyor ekranında bekleyin.
 • Ardından aşağıda bulunan pencere karşınıza gelecektir.

 • Burada eskiye göre HTML doğrulama, Analytics, Google Etiket Yöneticisi gibi doğrulama seçenekleri kalmış gözüküyor burada işimizi biraz zorlaştırmışlar.
 • Peki şimdi nasıl doğrulama yapacağız? TXT kaydı yapılması işlemi için eğer domain firmasının paneli farklı ise yapışması da farklı olabilir.

Muhtemelen senaryo şudur;

 1. DNS Yönetimi
 2. DNS Yönet
 3. TXT Record (TXT Kaydı)
 4. Add TXT record (TXT Kaydı Ekle)

Eğer bu adımlar sizin panelinize uymuyorsa alan adı sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz.

Google
Twitter İle Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

Twitter İle Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

Markaların tüketicilerle daha hızlı ve etkili bir şekilde etkileşime girmek amacıyla kullandığı Twitter’da birkaç basit taktik kullanarak doğru hedef kitleye ulaşabilir ve web sitenize önemli ölçüde trafik sağlayabilirsiniz.  Twitter üzerinden web sitesi trafiği artırma konusu araştırıldığında, uzmanların bu platformdan maksimum düzeyde faydalanmak için birçok önerisine ulaşılabiliyor. Ancak blog yazarlarına bakıldığında, bloglarına trafik sağlamak için daha farklı stratejiler izlediklerini görüyoruz. Blog yazarlarının bu davranışları, Twitter pazarlamasında oldukça sık kullandığımız 2 popüler miti ortadan kaldırıyor;

İlgili kişileri takip etmek: Birçok popüler blog yazarına bakıldığında takipçilerinin çok fazla olmasına rağmen çok az kişiyi takip ettikleri görülüyor. Takip edenleri takip etmenin ya da takip edilenlerin takip edeceği tezinin işe yaramaması nedeniyle blog yazarları işleri ile ilgili bile olsa herkesi takip etmiyor. Twitter takipçi sayısını artırmak: Basit bir araştırma ile çok fazla takipçiye sahip olmanın da çok etkili olmadığı gözlemlenebilir.

Örneğin; FollowerWonk Twitter analiz aracı ile “Sosyal Medya Uzmanı” başlığını aratın, karşınıza takipçi sayısına göre sıralanmış bir liste çıkacaktır. Bu listede yer alan kişilerden Bit.ly linki ile paylaşım yapanların kaç kişiye ulaştığını linkin sonuna + işareti ekleyerek görebilirsiniz.Yapılan bu araştırmalar takipçi sayısının web sitesi trafiğine çok fazla fayda sağlamadığını gösteriyor.

Twitter pazarlaması ile web sitesi trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz taktikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Hızla yayılacak içerikler yazmak  Şunu anlamak önemlidir; içerikler kullanıcı tarafından değil, takipçileri ve başka kullanıcılar tarafından paylaşıldığında web sitesi trafiği artar.  İlgi çekici içerikler viral bir döngüyle yayılır:

İlk okuyucular onları kendi takipçileri için tweetlerler;

İlk okuyucuların takipçileri de kendi takipçileri için tweetlerler;

İlk okuyucunun takipçilerinin takipçileri… şeklinde devam eden bir akıştan bahsedilebilir.  Önemli olan hızla yayılabilecek bir içerik yazmaktır. Bunun için birçok strateji kullanılabilir. Aynı şekilde etkileşim sağlayan bir kullanıcının yaptığına benzer işler çıkarmak bu konuda başlangıç olabilir.  Belirlediğiniz anahtar kelimeleri sosyal medyada paylaşım sayısına göre sıralayan Buzzsumo aracından faydalanarak sosyal medyada hangi konuların viral olarak yayıldığını görebilir ve bu metinlerden ilham alabilirsiniz. Ayrıca metinler için özel görseller araştırmaya ve oluşturmaya zaman ayırmanız da gerekmektedir.

2. “Tweetlenebilir alıntılar” oluşturmak  Ünlü kişilerden yapılan zekice alıntılar herkesin hoşuna gider. Bir alıntıyla birlikte kullanılan sade bir imaj, eğer metin içerikleriyle ilişkili ise metnin tweetlenme sayısı da artacaktır.  Tweetlenebilir alıntılar bulmak için ücretsiz bir hizmet olan ClickToTweet ve aynı isimdeki WordPress eklentisi kullanılabilir.

3. Etkili kullanıcılarla iletişim kurmak  İçeriğin yayılması için takipçi kitlesi çok olan birkaç kişinin içeriği paylaşmasını sağlamak etkili bir yöntemdir. Bu aşamada nüfuz sahibi kişilere önerilerinin olup olmadığı sorulabilir, onların içeriklerine link verilebilir ya da onların ürünleri kullanılıp, bu deneyim paylaşılabilir.  Twitter ile web sitesi trafiğinizi artırmak için paylaşılmaya değer bir içerik hazırlamanız, çok fazla takipçiye ulaşmaya çalışmaktan daha etkili bir yöntemdir.

Google
Google Harita Kaydının Önemi Nedir?

Google Harita Kaydının Önemi Nedir?

Ülkemiz için uzun yıllardır var olan ama, son 5 yıldır değer verilen Google haritalar hizmeti önemli bir yere sahip. Google haritalarında yapılan alt yapı geliştirmeleri ile lokal aramalarda önemli sonuçlar almamıza yardımcı olacak. Kullanıcılara lokal sonuç gösteren haritalar, eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; Beylikdüzü’nde yaşayan birinin Google harita üzerinden otel araması yaparak Beylikdüzü’nde bulunan otelleri listeleyebilmekte.

Bu sayede Google olduğunuz konuma göre, size en doğru ve yakın yerlerin sonuçlarını gösterir. Firmanızın Google haritalarında yer alması, Google kullanıcılarının sizlere bir adım yakın olduğu anlamına gelir.Tüm Dünya’da ve ülkemizde mobil kullanımın artması ve mobil kullanıcılarının ulaşım olarak haritaları kullanması nedeniyle, Google haritaların önemini artıyor.

Kullanıcıların firma bilgilerinize ve yol tariflerine bu sistem üzerinden erişip size ulaşması kolaylaşıyor. Firmanızı Google haritalarına kaydettirerek; müşterilerin size hızlıca ulaşmasını ve navigasyon cihazlarında görünmesini sağlayabilirsiniz.

Google
Google Haritalara Neden Kayıt Yaptırılmalı?

Google Haritalara Neden Kayıt Yaptırılmalı?

Google, arama sonuçlarını bir çok farklı şekilde sunmaktadır. Ancak bunlardan bir tanesi var ki, gerçekten SEO çalışmaları açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Local Seo… Local Seo arama sonuçlarını; arama yapılan bölgeye göre sıralayan bir kriterdir. Örneğin Beylikdüzü’ nde ikamet ediyorsunuz ve Google’dan market yazarak arama yaptınız. Normal şartlarda standart sonuçlarda, ilk sırada gelen site sizin aramanızda ilk sırada gelmeyecek. Sizin karşınıza gelecek site Beylikdüzü’ne en yakın market olacaktır. İşte local seo, kullanıcılara tam olarak bunu vaad etmektedir. Sonuçta Gaziantep’teki bir marketin, Beylikdüzü’nde bulunan birine her hangi bir faydası olmayacaktır.

Peki local SEO neden yapılmalıdır?

Local Seo, özellikle belli bir il ya da ilçede hizmet veren kurumlar için oldukça önemli. Çünkü, genelden ziyade daha dar bir alanda çalıştıkları için müşteri potansiyelleri de düşük olacaktır. İl ya da ilçede ki tüm müşterilere ulaşabilmek için de en mantıklı çözüm local seo yapmak.

Local SEO Nasıl Yapılır?

Local seo yapılırken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var. Tanıtım yazılarında lokasyon ile ilgili bilgiler geçirmek, foursquare gibi aplikasyonlarda site hakkında paylaşımlarda bulunmak. Facebook, Twitter, İnstagram gibi platformlarda lokasyonu belirtmek gerekiyor. Ancak local Seo’nun en önemli aşaması Google haritalara kayıt yapmaktır.

Google Haritalara Neden Kayıt Yapılmalıdır?

Özellikle kurumlarda, Google Haritaların kullanılması oldukça önemli. Google haritalar sadece sahibi olduğunuz kuruluşun adresini vermekle kalmaz. Aynı zamanda, çalışma saatleri, iletişim bilgileri, firma hakkında bilgiler gibi bir çok detayı da içerir ve Local Seo içinde vazgeçilmezler arasında yer alır.

Google
Robots.txt Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Robots.txt Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Arama motorları botları, web sitelerinin sayfalarını tararlar ve arşivlerler. Ancak zaman zaman web sitemize ait olan her sayfanın arama motoru botları tarafından bulunmasını istemeyiz. İşte tam da burada Robots.txt metin dosyaları devreye girer. Arama motorlarına kapatmak istediğiniz her sayfa ya da uzantıyı Robots.txt dosyaları ile gizleyebiliriz. Ancak bu dosya oluşturulurken dikkat edilmesi de gerekir. Çünkü yanlış oluşturulan bir Robots.txt dosyası sitenizin önemli sayfalarını, arama motorları tarafından bulunmasını istediğiniz sayfaları da erişime kapatabilir. SEO açısından önemli olan bu duruma nasıl dikkat edilir, bu dosya nasıl oluşturulur gelin hep birlikte inceleyelim;

Robots.txt Nedir?

Robots.txt metin dosyası, herhangi bir arama motoru için sitenizin hangi sayfa ya da bölümlerinin dizine ekleneceğini ya da eklenemeyeceğini söyleyen basit bir komut dosyasıdır. Arama motorları tarafından görevlendirilen, örümcek adı da verilen botlar sitenize geldiğinde ilk önce bu dosyayı tarar ve bu dosyadaki komutlara göre sitenin izin verilen bölümlerini dizine ekler ya da eklemez. Eğer Robots.txt dosyanız doğru bir şekilde hazırlandıysa, arama motoru robotları yazdığınız bu  komutlara uygun bir şekilde tarama işlemlerini gerçekleştirecektir.

Gördüğünüz üzere Robots.txt dosyası her web sitesinde mutlaka olması gereken bir dosyadır, tabii doğru hazırlanmış bir şekilde.

Robots.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Robots.txt komut dosyası belli standartlar çerçevesinde hazırlanmalı ve web sitenizin kök dizinine bu şekilde yüklenmelidir. Öncelikle web sitenizin kök dizininde robots.txt dosyanızın bulunması bir gerekliliktir ve dosya oluşturulurken bir alt klasörde ya da farklı sayfalarda yer almaması gerekir.

Örnek bir doğru kullanım göstermemiz gerekirse; https://www.ornek.com/robots.txt şeklinde olabileceğiniz söyleyebiliriz. Ancak https://www.ornek.com/main/robots.txt kullanımı robots.txt için yanlış bir kullanım olacaktır.

Robots.txt dosyası düz metinden oluşmalıdır ve UTF-8 karakter kodlamaları kullanılmalıdır. Dosya sürekli güncellenebilir olduğu için istediğiniz zaman üzerinde çalışabileceğiniz bir şekilde tutmalı, gizlememeli ya da kaldırmamalısınız.

Robots.txt Komutları

Robots.txt içerisinde kullanılan bazı standartlaşmış komutlar bulunmaktadır. Bunlar temel olarak şu şekilde sıralanabilir;

Grup Komutları; Arama motorları engelleme ya da izin verme, dizin engelleme/izin verme, sayfa engelleme/izin verme ve tarama geciktirmesi

Grup Dışı Komutlar; Site haritası belirtme

Robots.txt Dosyasında Kullanılabilen Özel Komutlar

 

Grup Komutları

Dosya içerisinde net ve kesin ifadelerden oluşması gereken grup komutlarında eğer bir yazım yanlışı yapılırsa bu komut dikkate alınmaz. Yine komutlar içerisinde büyük-küçük harf kullanımına, özel karakter ayrımlarına dikkat edilmesi gerekir. En çok kullanılan grup komutları şunlardır;

User-agent

Bu komut hangi arama motorunun web sitenizi taramasına izin verip vermeyeceğini belirtmesine yardımcı olur. Tüm tarayıcılara tarama izni vermek isterseniz eğer * işaretini kullanabilirsiniz. Ya da sadece bir tarayıcı için izin verecekseniz tarayıcı adını belirtebilirsiniz.

Dizin Engelleme / İzin verme

Disallow ya da Allow komutları kullanılarak sitedeki belli dizinlere erişim kaldırılabilir ya da izin verilebilir. Bu erişim izinleri sadece arama motorlarına yönelik olup kullanıcılar komut verilen dizine ulaşmaya devam edebileceklerdir.

Yukarıdaki komut kullanıldığında arama motorunuz https://www.ornek.com/tarama/ URL’sine sahip olan “tarama” dizinini taramayacak ve yine bu dizin içerisinde bulunan sayfaları dizine eklemeyecektir.

Sayfa Engelleme / İzin Verme

Aynı şekilde disallow ya da allow komutları kullanılarak belirli sayfalara erişim izninin verilmesi ya da verilmemesidir.

 

Yukarıdaki komut kullanıldığında, https://www.ornek.com/ozel-tarama.html URL’sine sahip olan sayfadaki içerik taranmayacak ve dizine eklenmeyecektir.

Allow komutu da disallow komutunun tam tersi olarak işlem yapar ve Disallow komutu kullanımını geçersiz kılar.

Yukarıdaki gibi Allow ve Disallow komutları birlikte kullanılırsa tarama dosyası içerisindeki demo.html sayfası hariç diğer dosyaların taramasını kapatmak anlamına gelecektir. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Google botları önce Allow sonrasında Disallow komutunu işleme alacaktır.

Tarama Geciktirme (Crawl-delay)                                

Bu komut sayesinde arama motoru botlarının tarama için harcayacağı zamanı sınırlandırmanız mümkün. Örneğin geç açılan bir web siteniz varsa ve arama motoru botlarının sayfanıza kötü puan vermesini istemiyorsanız açılış süresini buna göre ayarlayabilirsiniz.

Grup Dışı Komutlar

Grup dışı olarak geçen en önemli komut sitemap.xml komutudur. Bu komut, arama motoru botlarına önemli bilgiler verdiği için, sitenize gelen botların taradığı ilk yer olarak söylenebilir. Bu nedenle sitenizde sitemap.xml dosyası bulunmazsa bu bir dezavantaj yaratabilir. Kullanımı da oldukça basit olan bu komut için sitemap.xml dosyasının URL’sini doğru yazmanız yeterlidir.

Robots.txt Dosyasında Kullanılabilen Özel Komutlar

Robots.txt komut dosyasına ekleyeceğiniz özel ifadeler ile belli bir karakteri ya da URL uzantısını içeren sayfaları da istediğiniz arama motoru robotlarına kapatabilirsiniz.

Örneğin;

Son olarak söylemeliyiz ki; eğer web sitenizi yeni kuruyor ya da tasarımını değiştiriyorsanız mutlaka ilk kontrol etmeniz gereken şey robots.txt dosyasıdır. Hali hazırda bir dosyanız yoksa da oluşturmalı ve web sitenize eklemelisiniz. Özellikle SEO açısından kullanılmaması büyük dezavantaj olan Robots.txt dosyası yoksa web sitenizde, arama motoru botları noindex etiketi olmayan sayfaları tarayacaklardır. Taranmasını istemediğiniz her sayfa ve klasöre noindex etiketini tek tek yerleştirmek yerine Robots.txt dosyası oluşturarak zaman kazanabilir ve sitenizin istediğiniz arama motoru dizinine istediğiniz şekilde eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Siteniz için SEO Analizi yapma konusunda fikir sahibi olmak için buraya tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Google

Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?