Robots.txt Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Robot.txt kısa anlamı ile bir dosya türüdür. Bu dosya şekli farklı birçok arama motorlarının sitenizde erişmemesi gereken yerleri göstermesi adına sitelere yerleştirilmiş olan bir kök dizin dosyasıdır. Çok da büyük olmayan bir komut kısmına sahip olan ‘robotları engelleme standardı’ olarak Türkçe tabir ile bilinen bir standart kullanmaktadır. Sistem bu komutlar ile çalışmaktadır.

 

Her hangi bir siteye erişim noktasında masaüstü ya da mobil tarayıcıya göre değişikliğe uğrayarak hangi bölümlerin saklanması gerektiğini gösterir. Site sahipleri bazı zamanlar sitenin bazı bölümlerine arama motorlarının erişimlerini istemezler. Bilindiği üzere tüm arama motorları sitelere belli botlar ile giriş yaparak sitelerin içeriğine algoritmik bir yazılım eşliğinde kontrolünü yapar ve bu sayede sitenin arama motoruna eklenmesi ile birlikte aynı zamanda kaçıncı sırada çıkması gerektiğinin tahlilini yapar. Bilindiği gibi SEO bazında, yani en fazla insana ulaşmak noktasında bu arama motorları botlarının siteler için büyük bir önemi vardır.

Bu dosyayı oluşturmak gayet kolay bir işlemdir ancak daha önce de dediğimiz gibi dosya mutlaka ama mutlaka doğru oluşturulmalıdır.

Robot.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

· Öncelikle bilgisayar üzerinden herhangi bir metin düzenleyici ya da not defteri açıp adını robots.txt yapın. Sonrasında ise dosya içerisine gerekli komutları kaydedip sitenizin kök dizinine yükleyerek işlemi sonlandırın.

· Ek olarak; dosyanın UTF-8 karakter kodlamasına uygun bir şekilde hazırlanmış olması ve site URL’siyle aynı formatta olması gereklidir.

· WordPress altyapılı bir siteniz varsa yukarıdaki işlemi yapabileceğiniz gibi robots.txt rewrite ve benzeri robots.txt eklentileri yardımı ile de dosyanızı oluşturabilirsiniz.

Dosyanızı kaydettikten sonra www.sitenizinadresi.uzantı.com/robots.txt şeklinde aratınca 404 almıyor ve böyle bir sayfa ile karşılaşıyorsanız ya da Google robots.txt test aracından izin verildi yanıtını alıyorsanız robots.txt dosyanızı oluşturma işleminiz tamamlanmış demektir.

 

Robots.txt Komutları ve Anlamları

· User-agent: Bu komut sitenize hangi arama motoru botunun gelip hangisinin gelemeyeceğini belirtmenizi sağlar. Eğer yapım ve bakım aşamasında değilseniz sitenizi botlara kapatmamanızı öneririz. Eğer sitenizi arama motorlarının taramasını istemiyorsanız bu komutu dizin engelleme komutu olan disallow ile aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz.

user-agent: *

disallow: /

Tüm arama motorlarının botlarına izin vermek için ise, user-agent: * komutunu tek başına kullanmalısınız.

· Allow : Bu komut sitenizde hangi sayfaların dizine eklenmesini istediğinizi belirtmenizi sağlar.

 

user-agent: 

*allow: /

Bu komutlar sitenizin tüm Google botlarına indexlenmek için açık olduğunu gösterir. Ancak admin bilgilerimizin gizli olması gerektiğinden bu komut pek de kullanılmaz.

· Disallow : Bu komut ise sitenizdeki hangi sayfaların dizine eklenmesini istemediğinizi belirtmenizi sağlar.

Örneğin:

user-agent: *

disallow: /seo/

Bu komutlar kullanıldığında www.siteadresiniz.com/seo URL’indeki seo dizini ve buna bağlı hiç bir sayfa dizine eklenemez.

user-agent: *

disallow: /seo/site-ici-seo/

Bu komutlar kullanıldığında ise seo dizini ve buna bağlı URL’ler dizine eklenir ancak site içi seo dizine eklenemez.

· Crawl-delay : Sıklıkla sunucu hatası yaşayan ya da ziyaretçi trafiği yüksek olduğu için geçici süreli hizmet kesintisi olan sitelerin daha çok kullandığı bu komut botların site tarama süresini belirtmenizi sağlar.

Örneğin: 

user-agent: * (burada özellikle bot türünü belirtebilirsiniz)

crawl-delay: 1

Bunların dışında site haritanızı da;

user-agent: *

Sitemap: www.siteadresiniz.com/sitemap.xml

Komutu ile belirtebilirsiniz.

Tüm bunların dışında indexlenmesini istemediğiniz tekil sayfaları da meta tag bölümünde

<meta name=”robots” content=”noindex” />

Komutunu ekleyip o sayfanın indexlenmesini engelleyebilirsiniz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bu dökümanı yazdır
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Seo uyumlu makale yazmanın uygulanabilir çok kolay kuralları...


SEO Hataları Nedir ?

Bilinçsizce yapılan seo çalışmaları çoğunlukla hüsran ile sonuçlanır. Site içi, site dışı bu...


SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Nedir? Web sitenizin kaliteli, arama motoruna uygun ve kullanıcı deneyimi...


Ssl Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

Ssl Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?   Teknoloji gelişmeye başladıktan sonra internet...


Twitter İle Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

Markaların tüketicilerle daha hızlı ve etkili bir şekilde etkileşime girmek amacıyla kullandığı...