Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Başka bir siteden aldığınız domaini İnkaTescil'e transfer etmek ve İnkaTescil ayrıcalıklarından yararlanmak için şu adımları izlemelisiniz.

  1. Domaini daha önce almış olduğunuz firmadan "Transfer Kodu"nu öğreniniz. Eğer online olarak transfer kodu sağlanmıyorsa, firma ile iletişim kurarak transfer kodunu temin ediniz.
  2. Domain Transfer sayfamızdan transfer edilecek domainin transfere uygun olup olmadığını, domaini "garantiserver.com" formatında yazarak sorgulayınız.
  3. Sorgulama sonucunda;
    - Domain transfere uygun ise "Transfer Kodu" istenen alana, transfer kodunu girerek domaini sepetinize ekleyiniz ve satın alma işlemlerini tamamlayınız.
    - Eğer domain transfere uygun değilse bunun birden çok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi, domainin transfer kilidi etkin olması olabilir. Bunu öğrenmek için domainin whois bilgisine erişiniz ve burada durum bilgisi (status) "clientTransferProhibited" şeklinde ise transfere karşı koruma altındadır. Bu durumda yine domaini aldığınız firmadan kilidi açtırmalısınız. Bir diğer neden domaini mevcut tescil ettiğiniz firma ile transfer etmek istediğiniz firma aynı registrar otoritesini kullanması olabilir. Bu durumda transfer mümkün olmaz ancak domain taşıma işlemi yapılabilir. Bu işlemi domaini tescillediğiniz firmadan talep edebillirsiniz.
  4. Domainin transfere uygun olması ve siparişi tamamlamanız halinde transfer işlemi hemen başlayacaktır. Domain whois sorgusunda görünen yönetici e-mail adresine onay maili gelecektir.
  5. Gelen maili onayladıktan sonra 1 hafta kadar bir süre içerisinde transfer işlemi tamamlanır.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bu dökümanı yazdır
Transfer başvurumu yapmadan önce nelere dikkat etmem gerekir?

Domain isminizi aldığınızda kullandığınız administration e-mail adresinizin doğruluğundan emin...


Domain (Alan Adı) Tescili Nedir?

Domain internet ortamında siteninizin kullanılabilmesi icin tescil ettiğiniz belli kuralları olan...


Domain Kontrol Paneli Var Mı?

inkatescil üzerinde tescil ettiğiniz domainlerinizi yönetmek icin fonksiyonel bir kullanıcı...


Domain Uzantıları ve Anlamları

com .net .org .eu .asia .biz .com.tr vs vs… Bunca domain uzantısı ne anlama geliyor mutlaka merak...


Domain Tescili Ne Kadar Sürüyor?

inkatescil.com.tr üzerinden yaptığınız domain tescili islemleri; eğer isleminizi kredi kartınız...